WPS Office – alternatywa dla Microsoft Office

WPS Office (skrót od angielskich słów: Writer, Presentation i Spreadsheets, wcześniej znany jako Kingsoft Office) to pakiet biurowy dla Microsoft Windows, Linux, Android i iOS, tworzony przez firmę Kingsoft.

Instalacja w Windows

WPS Office 2014 pobieramy z tej strony. Instalując pakiet warto zmienić domyślną ścieżkę instalacji na C:\Program Files (x86)\WPS Office i wyłączyć instalację bloatware.

WPS Office 2014

WPS Office 2014

Następnie pobieramy polski słownik dostępny tu lub tu i rozpakowujemy jego zawartość do C:\Program Files (x86)\WPS Office\9.1.0.4758\office6\dicts\pl_PL

Instalacja w Ubuntu

W Ubuntu, Linux Mint i innych bazujących na Ubuntu dystrybucjach Linuksa instalację możemy w całości przeprowadzić wygodnie w konsoli:

Voilà, pakiet WPS Office 2014 Alpha 16 oraz polski słownik zainstalowane.

Wady i zalety WPS Office

To co pierwsze rzuca się w oczy to czas uruchamiania pakietu, który jest znacznie niższy niż w przypadku LibeOffice / Apache OpenOffice. Druga rzecz to dużo ładniejszy interfejs użytkownika. Być może ktoś powie, że wygląd nie ma znaczenia. Dla mnie ma, przyjemniej pracuje się na programie który ładnie wygląda, a nie tak siermiężnie jak LibeOffice / Apache OpenOffice. Trzecia bardzo ważna zaleta (chyba najważniejsza) to dużo większe zgodność WPS Office z Microsoft Office. Tu do testów posłużyła mi moja praca magisterska zapisana oryginalnie w formacie DOC oraz dla celów tego testu skonwertowana do DOCX w pakiecie Microsoft Office. Import DOC zakończył się poprawnie, na LibeOffice / Apache OpenOffice nigdy jak do tej pory to się nie udało. DOCX zaimportował się z błędami, ale i tak były mniejsze niż przy imporcie DOC do LibeOffice / Apache OpenOffice.

Dal polskiego użytkownika największą wadą będzie oczywiście brak polskiego interfejsu użytkownika. Ponadto do wad WPS Office-a należy z całą pewnością zaliczyć brak obsługi Open Document Format for Office Applications OpenDocument (znany również jako ODF oraz ISO/IEC 26300) – rozszerzenia: .odt, .ods, .odp itp. Co więcej nie jest ona nawet planowana. Przez kilka lat użytkowania pakietu OpenOffice / LibeOffice zebrało się trochę dokumentów w formacie ODF. Drugą wadę jaką zauważyłem przez kilka dni użytkowania pakietu to brak obsługi DAYSINMONTH() w arkuszu kalkulacyjnym, zastąpiłem ją dość skomplikowaną formułą =DAY(DATE(YEAR(NOW());MONTH(NOW())+1;0)), podającą ilość dni w bieżącym miesiącu. Aktualizacja: po dłuższym czasie użytkowania arkusza kalkulacyjnego ze smutkiem muszę stwierdzić, że brakuje mu wielu formuł. Przed WPS Office jeszcze długa droga, a ja w tym czasie wracam do LibreOffice.

Nie wiem jak wygląda sprawa ze stabilnością pakietu. W wersji dla Windows jest WPS Office jest w stadium Beta3, a dla Linuksa Alpha16. Więc niejako z definicji może nie grzeszyć stabilnością. Z drugiej jednak strony przez te kilka dni testów nie zaliczył ani jednej wpadki.

Na koniec wypadałoby podzielić się z Wami chociaż jednym zrzutem ekranu, przedstawiającym WPS Office Writer w akcji.

WPS Office 2014 Writer

WPS Office 2014 Writer

Brak możliwości komentowania.