Wake On Lan via PHP zdalnie włączy komputer

Problematykę Wake on LAN omówiłem już bardzo dokładnie w moim poprzednim artykule Wake on LAN przez Internet i na wstępie Cię do niego odsyłam. W artykule tym omówiłem konfigurację BIOS-u, Linuksa i Windowsa pod kątem realizacji funkcji Wake on LAN, opisałem narzędzia do testowania Wake on LAN i w końcu przedstawiłem prostą metodę wzbudzania komputera z internetu – czyli tytułową funkcję Wake on LAN przez Internet. Jeżeli dysponujesz routerem zdecydowanie polecam metodę omówioną we wspomnianym artykule, jeśli nie przeczytaj ten. Może jesteś w na tyle szczęśliwej sytuacji, że zrealizujesz Wake on LAN przez Internet bez routera, a to dzięki pakietowi Wake On Lan via PHP.

Instalacja Wake On Lan via PHP – budzenie komputera bez routera

Jeśli szczęśliwie naszym dostawcą internetowym jest jakaś osiedlówka, która umożliwia umieszczenie strony WWW na komputerze w LAN-ie, a dodatkowo strona ta może zawierać skrypty PHP to z pomocą przychodzi nam projekt Wake On Lan via PHP. Jego wymagana się naprawdę niewielkie, wystarczy dowolny serwer web z obsługą PHP, a cały proces instalacji sprowadza się do wypakowania archiwum do katalogu dostępnego dla serwera web.

Wake On Lan via PHP - formularz

Wake On Lan via PHP – formularz

W formularzu musimy uzupełnić tylko 2 pozycje: MAC-address (HWaddr) i Broadcast address (Bcast) budzonego komputera, które uzyskamy wykonując polecenie ifconfig w Linuksie lub ipconfig /all w Windowsie. Jest to dokładnie opisane w artykule Wake on LAN przez Internet. Dodatkowo jeśli z przeglądarki nie korzystają inni ludzie możemy zapamiętać sobie ciasteczko, aby nie musieć podawać powyższych wartości za każdym razem.

Wake On Lan via PHP - sukces

Wake On Lan via PHP – sukces

I po chwili mamy nasz komputer do dyspozycji. Ze względów bezpieczeństwa dobrze by było, aby serwer WWW obsługiwał szyfrowaną wersję protokołu http – https. Możemy ponadto dodać banalną metodę autoryzacji bazującą w przypadku serwera Apache na plikach .htaccess i .htpasswd.

Plik .htaccess tworzymy w podkatalogu wolviaphp z taką lub podobną zawartością:

Natomiast plik .htpasswd tworzymy:

i umieszczamy gdzieś poza katalogiem serwera zgodnie z lokalizacją podaną w pliku .htaccess.

Brak możliwości komentowania.