urlfilter.ini – Blokowanie reklam w Operze

Blokowanie reklam zostało spopularyzowane dzięki znakomitemu rozszerzeniu Adblock Plus dla Mozilla Firefox. Wszyscy zachwycają się więc Firefoksem i Adblockiem, a Opera jak zwykle niedoceniona. Myślę, że nawet część użytkowników Opery nie wie, że w Operze też można blokować reklamy, a co więcej nie potrzeba do tego dodatkowego rozszerzenia. Jedyne co musimy zrobić to zdefiniować filtr reklam w pliku urlfilter.ini. Opera posiada bowiem wbudowany mechanizm blokowania treści. Żeby dostać się do niego dostać wystarczy kliknąć na pustym obszarze jakieś strony prawym przyciskiem myszki i z menu kontekstowego wybrać Blokowanie treści… Następnie klikamy lewym przyciskiem myszy na element (animacja, flash, obrazek) do zablokowania.

Opera blokuje grupę reklam

Opera blokuje grupę reklam

Na górze widać jakie dopasowanie filtra reklam zaproponowała Opera. Jeśli chcemy mieć nad tym procesem większą kontrolę, na element do zablokowania klikamy z wciśniętym klawiszem Shift.

Opera blokuje pojedynczą reklamę

Opera blokuje pojedynczą reklamę

Teraz możemy kliknąć Szczegóły i dokonać ręcznej edycji filtra.

Edycja urlfilter.ini

Edycja urlfilter.ini

Zdecydowanie polecam ręczną edycję filtrów blokujących reklamy. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad tym co blokujemy. A najważniejszą rzeczą w blokowaniu reklam jest to, żeby nie zablokować za dużo. Nawet za cenę zobaczenia od czasu do czasu reklamy na stronie, lepiej żeby nie przydarzyła się nam sytuacja, że jakaś strona „nie działa”, bo zablokowaliśmy jakiś jej ważny element. Zapewniam was, że minie trochę zanim się zorientujecie, gdzie leży przyczyna.

Ściągnij gotowy urlfilter.ini

Zdefiniowane filtry reklam Opera przechowuje w pliku urlfilter.ini, który w przypadku Linuksa znajduje się w lokalizacji ~/.opera/urlfilter.ini, co przekłada się na /home/<nazwa_użytkownika>/.opera/urlfilter.ini; a w przypadku Windowsa – %APPDATA%\Opera\Opera\urlfilter.ini, co zwykle przekłada się w przypadku Windows 2000 / XP na lokalizację C:\Documents and Settings\\Dane aplikacji\Opera\Opera\urlfilter.ini, a Windows Vista / 7 / 8 na C:\Users\\AppData\Roaming\Opera\Opera\urlfilter.ini.

Niezależnie od systemu operacyjnego pełną ścieżkę do pliku urlfilter.ini można sprawdzić wpisując w pasku adresu Opery ciąg opera:config#Network|URLFilterFile.

Zatem wiesz już gdzie Opera przechowuje filtry reklam urlfilter.ini. Jeśli nie czujesz się na siłach samemu je stworzyć mam dla Ciebie proste rozwiązanie. Poniżej przedstawiam mój, gotowy do ściągnięcia plik urlfilter.ini. Ma on tą przewagę na długimi listami filtrów AdBlocka, że waży tylko 7 KB. Zatem ryzyko zablokowania jakiś cennych treści innych niż reklamy, jest w przypadku mojego pliku urlfilter.ini znikome. Wierz mi, że zastosowanie wszystkich długich list filtrów Adblocka dedykowanych dla Polski, ani chybi uniemożliwi Ci skorzystanie z jakiejś strony.

Tak więc ściągamy mój plik urlfilter.ini, zamykamy Operę (koniecznie!) i zapisujemy plik w odpowiedniej do systemu operacyjnego lokalizacji wspomnianej powyżej.

Plik urlfilter.ini będzie systematycznie aktualizowany w tym wpisie, oto jego aktualna zawartość:

Brak możliwości komentowania.