Samba – udostępnianie katalogów domowych

Samba jest linuksową implementacją windowsowego protokołu SMB. Pozwala ona udostępnić zasoby Linuksa (w omawianym przypadku Ubuntu) – w tzw. Otoczeniu sieciowym używając nomenklatury ze starszych wersji Windows lub w Sieci jak to nazywa Microsoft współcześnie. Udostępnione zasoby (pliki i drukarki) dostępne są zarówno z komputerów z Windowsem jak i z Linuksem. Myślę, że nie będzie nadużyciem nazwanie protokołu SMB alternatywą dla protokołu NFS (Network File System) korzeniami sięgającego do Uniksa. W niniejszym króciutkim artykule napiszę jak zainstalować Sambę i skonfigurować ją tak, aby katalogi domowe użytkowników były dla nich udostępnione w sieci LAN.

Samba – instalacja i konfiguracja

Zaczynamy od zainstalowania Samby:

Konfiguracja Samby znajduje się w pliku /etc/samba/smb.conf który musimy nieco zmodyfikować:

Odnajdujemy tam sekcję, gdzie zdefiniowane są udostępnione zasoby, która domyślnie powinna wyglądać tak:

I zmieniamy ją tak:

Tak przy okazji konfigurowania Samby, należy dodać jeszcze jedną linijkę:

Zapobiegnie ona dość częstemu problemowi, sądząc po ilości pytań na różnych forach, barku widoczności komputera z Sambą w Otoczeniu sieciowym Windowsa, mimo że sam komputer jest dostępny jeśli z palca wprowadzimy w pasku adresu //NAZWA_KOMPUTERA_SAMBA lub //ADRES.IP.

Samba – Dodawanie użytkowników

Teraz musimy dodać użytkowników i utworzyć im hasła. Najwygodniej jeśli nadane hasła będą identyczne jak hasła użytowników w systemie Linux. Jeżeli dodatkowo hasła te będą zgodne z hasłami użykowników w systemie Windows – będzimy mieli dostęp do udostępnionych zasobów bez konieczności wpisywania haseł z poziomu Windowsa – po prostu klik i już.

Samba - udostępniony katalog domowy dostępny z Windows 10

Samba – udostępniony katalog domowy dostępny z Windows 10

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments