Rootowanie Motoroli RAZR XT910

Rootowanie Androida jest, wbrew pozorom, operacją prostą i bezpieczną. Jeśli się nie powiedzie jedyne czym ryzykujesz to… brak roota. Aby jednak zmniejszyć poziom stresu u początkujących użytkowników Motoroli RAZR XT910 przedstawię poniżej łopatologiczną instrukcją jak to zrobić.

AKTUALIZACJA: Instrukcja rootowania Motoroli RAZR XT910 zaktualizowanej do Androida 4.0.4 ICS (Ice Cream Sandwich) znajduje się tu.

UWAGA: INSTALACJA ROOTA WIĄŻE SIĘ Z UTRATĄ GWARANCJI. Co prawda można go odinstalować, ale z ostatnich doniesień wynika, że Motorola zainstalowała w RAZR proces zliczający liczbę dokonanych modyfikacji w systemie, taką modyfikacją jest właśnie instalacja roota.

Zanim jednak przejdziemy do rootowania telefonu kilka zdań wstępu dla osób nieobeznanych z Linuksem. W Linuksie standardowo programy uruchamiane są z prawami zwykłych użytkowników (w Windowsie teraz też, ale drzewiej nawet na systemach Windows 2000/XP ludzie zwykle pracowali na kontach Administratora). Są jednak wyjątki i niektóre programy do prawidłowego działania wymagają uprawnień roota. Ponieważ w Linuksie root może wszystko, deweloperzy Androida doszli do wniosku, że dla naszego dobra 😉 lepiej pozbawić użytkowników możliwości uruchamiania programów z tak wysokimi prawami. Tyle teorii, co praktycznie daje root w Androidzie:

 • Niektóre programy, aby działały, muszą być uruchomione z prawami roota np. AdAway,
 • Inne będą oferowały większą funkcjonalność np. ClockSync, służący do synchronizacji zegara telefonu z serwerem NTP
 • W końcu zyskasz możliwość wgrania Custom ROM-ów, a nawet samodzielnej modyfikacji ROM-u, ale o tym w kolejnych wpisach.

Rootowanie Motoroli RAZR XT910 – instrukcja krok po kroku

 1. Ładujemy telefon – co prawda jak wspomniałem na wstępie rootowanie nie wiąże się z ryzykiem uwalenia telefonu, ale jak już będziemy mieli roota, pewnie prędzej czy później będziemy chcieli przeprowadzić bardziej ryzykowne operacje, jak np. wgrywanie custom romów, w związku z tym warto sobie wyrobić nawyk aby takie operacje przeprowadzać dla bezpieczeństwa na w pełni naładowanym telefonie.
 2. Tylko Windows: Jeśli już wcześniej podłączaliście Motorolę RAZR XT910 do komputera w Trybie PC pewnie macie już zainstalowane sterowniki. W takim razie przechodzicie do pkt 3. W przeciwnym wypadku, podłączamy telefon do komputera i ustawiamy Tryb PC Połączenia USB, co pozwoli nam na zainstalowanie sterowników:
  Autoodtwarzanie emulowanego napędu MotoCast

  Autoodtwarzanie emulowanego napędu MotoCast

  Oprogramowanie zostanie pobrane z Internetu, dzięki czemu mamy pewność, że jest w najnowszej wersji:

  MotoCast Setup

  MotoCast Setup

  Instalator zaczyna pracę:

  MotoCast - InstallShield Wizard

  MotoCast – InstallShield Wizard

  Trwa instalacja:

  Instalowanie programu MotoHelper i sterowników USB

  Instalowanie programu MotoHelper i sterowników USB

  Jeśli chcecie możecie teraz skonfigurować program MotoCast Wireless lub zrobić to ewentualnie później:

  Konfiguracja programu MotoCast Wireless

  Konfiguracja programu MotoCast Wireless

  Po zainstalowaniu sterowników otworzy się nam okienko MotoCast USB, które zamykamy, gdyż nie będzie nam teraz potrzebne:

  MotoCast USB

  MotoCast USB

 3. Wracamy do telefonu Wchodźmy do Ustawień -> Aplikacji -> Dla programistów i włączamy Debugowanie USB.
  Debugowanie USB

  Debugowanie USB

 4. Podłączamy telefon do komputera (jeśli tego wcześniej nie zrobiliśmy w pkt. 2). Przełączamy tryb Podłączenia USB na Tylko ładowanie.
  Połączenie USB

  Połączenie USB

  Odczekujemy chwilę na dokończenie procesu instalacji dodatkowego urządzania. W menadżerze urządzeń powinno być widoczne urządzenie Mot Composite ADB Interface:

  Mot Composite ADB Interface

  Mot Composite ADB Interface

 5. Ściągamy i rozpakowujemy w zależności od posiadanego systemu operacyjnego jedno z dwóch archiwów:

  Paczki te przeznaczone są do rootowania Motoroli RAZR XT910 z Androidem 2.3.6. Ja rootowanie przeprowadzałem na modelu z wersją systemu 651.167.21.XT910.NonEFIGSRetail.en.EU, czyli z taką jaką w Polsce sprzedaje Orange:

  Informacje o telefonie

  Informacje o telefonie

 6. Przechodzimy do katalogu, gdzie zostało rozpakowane archiwum i uruchamiamy skrypt
  • ./run.sh – w przypadku Linuksa i MacOS X,
  • run.bat – w przypadku Windowsa.

  W czasie jego wykonywania skryptu Motorola RAZR XT910 zrebootuje się 2-krotnie a w konsoli / terminalu wyświetlać się będzie przebieg całej operacji, który wyglądać powinien mniej więcej tak:

 7. I to tyle. W zainstalowanych aplikacjach pojawi się nowy program – Superuser:
  Superuser

  Superuser

Jeśli znasz choć pobieżnie basha, możesz pokusić się o przeanalizowanie skryptu run.sh czy run.bat. Dzięki temu upewnisz się, że rootowanie Motoroli RAZR XT910 jest operacją całkowicie bezpieczną oraz jak wycofać roota.

Brak możliwości komentowania.