Oszczędzanie baterii w smartfonie

Oszczędzanie baterii w smartfonie to dość często poszukiwane zagadnienie przez świeżo upieczonych posiadaczy smartfonów. Ja niedawno stałem się posiadaczem smartfonu Motorola RAZR XT910. Postanowiłem więc od początku zadbać o baterię. Porady które poniżej przedstawię można podzielić na dwie grupy:

 • Jak zadbać o zdrowie baterii, aby służyła nam stosunkowo długo,
 • Jak wydłużyć czas pracy telefonu na pojedynczym ładowaniu.

Dotyczą one w szczególności telefonu pracującego na Androidzie, ale większość z nich możesz wykorzystać niezależnie od posiadanego urządzenia czy kontrolującego go systemu operacyjnego.

Jak wydłużyć czas życia baterii w smartfonie

W nowo zakupionym smarfonie bateria nie jest w pełni naładowana, zwykle poziom naładowania baterii będzie wynosił ok 40%. Jest to optymalny poziom naładowania baterii, jeśli jej nie używamy. Zatem nowo zakupiony smartfon należy naładować. Ale uwaga, zapomnijcie o formowaniu baterii. To było dobre w czasach ogniw niklowo-kadmowych. Nowoczesne ogniwa tego nie wymagają, a nawet im to nie służy. Optymalnie ładowanie rozpocząć, gdy poziom naładowania baterii wynosi 10%-20%. Ładować należy jednym ciągiem aż do pełnego naładowania po czym należy odłączyć ładowarkę (nie należy zostawiać podłączonej ładowarki „na noc”). Tyle teoria, w praktyce radzę zaopatrzyć się w dodatkowe ładowarki w pracy czy w samochodzie i korzystać z nich! Pełny cykl ładowania należy powtórzyć raz na miesiąc. Najlepiej ładować telefon oryginalną ładowarką, której parametry są zoptymalizowane pod naszą baterię. Kupując nieoryginalną ładowarkę np. do samochodu postarajmy się poszukać takiej najbardziej zbliżonej parametrami do naszej oryginalnej. Ładowanie przez USB nie służy baterii, ze względu na pewne wahania natężenia prądu, które mogą występować na wyjściu USB naszego komputera.

Jak wydłużyć czas pracy baterii w smartfonie

Odpowiedź jest prosta – należy oszczędzać energię. W sieci jest wiele poradników na ten temat. Niektóre są wręcz hardcorowe a ich zastosowanie zaprzecza istocie smartfonu. Jeśli kuliliśmy smartfon używajmy go jak smartfon a nie starą N3210. Poniżej przedstawię kilka porad jak oszczędzać energię w granicach rozsądku.

Wyświetlacz

Im większy wyświetlacz tym więcej zużywa energii i nic na to nie poradzimy, ale możemy nieco zmniejszyć konsumpcję energii przez wyświetlacz:

 • Jasność ekranu – na nowych AMOLED-ach kolory wyglądają dobrze nawet przy ustawianiu jasności ekranu poniżej 30%. W większości przypadków jest to jasność wystarczająca do komfortowego korzystania z telefonu. Ja w codziennej pracy stosuję 2 tryby jasności: nocny, gdzie jasność ekranu mam ręcznie ustawioną na 10% oraz dzienny, gdzie wybrałem automatyczną jasność. Dodatkowo mam włączony Wygaszacz wyświetlacza. Aby tryby były przełączne automatycznie musimy skorzystać z dodatkowej aplikacji np:. Działania inteligentne, domyślnie za instalowane w Motoroli RAZR XT910 lub innej aplikacji typu battery saver.
 • Jasność ekranu

  Jasność ekranu

 • Czas uśpienia wyświetlacza – uważam, że do komfortowej pracy na smartfonie czas opóźnienia wygaszania ustawić należy na 1 minutę i do tego wyrobić sobie nawyk wyłączania ekranu ręcznie. Zmniejszanie czasu opóźnienia wygaszania ekranu do 30 sekund już mnie nieco denerwowało. Jedynie w sytuacji niskiego poziomu naładowania baterii można (korzystając z narzędzia o którym wspomniałem powyżej) zmniejszyć ten czas do minimum – czyli 15 sekund równocześnie ustawiając minimalną jasność ekranu.
 • Czas uśpienia wyświetlacza

  Czas uśpienia wyświetlacza

 • Animacje – wyglądają ładnie, ale niepotrzebnie zużywają energię – wyłączamy.
 • Tapety – podobnie jak powyżej, animowane tapety (Live Wallpapers) wyglądają ładnie, ale niepotrzebnie zużywają energię, zatem nie korzystamy z nich. Wybieramy tapetę statyczną możliwie najciemniejszą.
 • Tapety

  Tapety

 • Widżety – pozostawiamy na pulpicie tylko te, których używamy.

Dane w tle

Transfer danych w tle pozwala nam na bieżąco synchronizować zdefiniowane konta czy uaktualnia zainstalowane aplikacje. Wyłączenie ten opcji można przynieść nam spore oszczędności energii. Należy jednak pamiętać, że niektóre aplikacje ignorują ogólne ustawiania telefonu i mimo wyłączenia danych w tle będą się łączyć z Internetem. Myślę, że w tym przypadku idealnym wyjściem z sytuacji będzie skorzystanie z jednej z wielu aplikacji typu battery saver. Działają one tak, że włączają synchronizację danych co jakiś określony przez użytkownika czas np. co 15 czy 30 minut. Dzięki temu jesteśmy w miarę na bieżąco, jednocześnie oszczędzając energię. W tego typu aplikacjach można zwykle zdefiniować kilka trybów pracy, np. nocny – gdzie częstotliwość synchronizacji będzie rzadsza lub nawet całkowicie wyłączona lub praca – gdzie wręcz przeciwnie synchronizacja będzie odbywać się częściej. Można uzależnić połączenie z internetem od włączonego ekranu. Możliwości konfiguracyjne tych programów są naprawdę imponujące. Do pełni szczęścia brakuje tylko jednaj rzeczy, której powiem szczerze, że nie udało mi się znaleźć w żadnej aplikacji. Jeśli się mylę proszę poprawcie mnie. Otóż fajnie by było, gdyby któraś z tych aplikacji umożliwiała automatyczne przełączanie typu sieci pomiędzy 2G a 3G (auto). Ale o tym w kolejnym podpunkcie.

Sieci G2 / G3 / Wi-Fi

Sieci 2G zużywają najmniej energii, ale są najwolniejsze. Jeśli więc jednak korzystamy z internetu warto włączyć sieć 3G (auto). Skróci to znacznie czas połączenia. Wi-Fi mamy stale wyłączone, jeśli nie znajdujemy się w pobliżu hotspota do którego możemy się zalogować. Smartfon nie będzie zużywał energii na poszukiwanie punktów dostępu z których i tak nie skorzystamy. Natomiast jeśli znajdujemy się w pobliżu hotspotu, do którego możemy się zalogować, należy włączyć Wi-Fi. Sieci bezprzewodowe zużywają bowiem mniej energii niż 3G a do tego są szybsze. Wi-Fi ma wyższy priorytet niż scieci komórkowe, dlatego przy włączonym Wi-Fi, połączenia z Internetem odbywać będą się przez hotspot.

Zasięg

Jeśli mieszkamy w miejscu, gdzie nie wszystkie sieci mają dobry zasięg podstawowym kryterium wyboru operatora powinien być właśnie dobry zasięg w miejscu zamieszkania. Bardzo pomocnym narzędziem ułatwiającym wybór będzie Mapa lokalizacji BTS. Jeśli jesteś związany umową z operatorem, który ma słaby zasięg w twoim miejscy zamieszania spróbuj przynajmniej zlokalizować takie miejsce w domu, w którym sygnał jest możliwie najsilniejszy. Jeśli przebywamy w miejscu, gdzie w ogóle nie ma zasięgu koniecznie musimy włączyć Tryb samolotowy (Offline).

GPS

Jeśli nie używasz wyłącz. Jeśli używasz w samochodzie podłącz smartfon pod ładowarkę – nawigacja potrafi żreć baterię. Jeśli używasz nawigacji do wędrówki pieszej i nie chcesz żeby Cię zawiodła w najmniej odpowiednim momencie możesz zaopatrzyć się w dodatkową baterię, a w przypadku mojej nierozbieralnej w łatwy sposób Motoroli RAZR XT910 zastanawiam się nad zakupem ładowarki solarnej.

Bluetooth

Jeśli nie używasz wyłącz. Możesz też korzystając ze wspomnianych przez mnie na początku wpisu aplikacji ustawić automatyczne włączanie Bluetooth, gdy telefon jest podłączony po ładowarkę np. w samochodzie.

Mobilny hotspot

Jeśli nie używasz wyłącz.

Zamykanie / zabijanie aplikacji

Aplikacje zamykamy a nie zabijamy. Jeśli masz jakiś program typu task killer odinstaluj go. Tego typu programy mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Z aplikacji wychodzimy naciskając klawisz Powrotu (Back) a nie Ekranu głównego (Home). Szczególnie pamiętajmy o tym kończąc pracę (lub zabawę) z prądożernymi aplikacjami jak gry, programy obsługujące aparat i kamerę, odtwarzacze wideo czy przeglądarka z uruchomionymi aplikacjami Adobe Flash. Natomiast jeśli podejrzewasz, że jakaś aplikacja nadmiernie pożera zasoby systemu, zainstaluj program Watchdog Task Manager, który pozwoli Ci wytropić taką aplikację, aby ją potem odinstalować skoro jest źle napisana. Sprawdzaj Użycie baterii, jeśli jakaś aplikacja zużywa dużo energii możesz poszukać innej o podobnej funkcjonalności. Ponadto odinstaluj wszelkie aplikacje, których nie używasz – zaoszczędzisz trochę energii i transferu bo nie będą aktualizowane.

Reklamy

Zainstaluj jakiś ad blocker. Reklamy powodują dodatkowe zużycie baterii i transferu. Uwaga: w przypadku Androida, musisz mieć zrootowany telefon.

AdAway - Bloker reklam

AdAway – Bloker reklam

Antywirus

Jeśli masz zainstalowany jakiś antywirus odinstaluj go lub wyłącz bieżącą ochronę. Moim zdaniem lepiej zadbać o bezpieczeństwo telefonu sprawdzając uprawnienia aplikacji, pomocne będą także krytyczne opinie zamieszczane w sklepie Google Play przez użytkowników aplikacji.

Wibracje

Tu dużych oszczędności nie osiągniemy, ale jeśli nie potrzebujesz możesz wyłączyć wibracje dzwonka i klawiszy.

Efekt końcowy oszczędzania baterii

Poniżej przedstawiam wykres zużycia baterii podczas weekendu:

Dwie i pół doby na jednym ładowaniu baterii

Dwie i pół doby na jednym ładowaniu baterii


Oczywiście, nie czarujmy się tak różowo w ciągu tygodnia nie będzie, w końcu nie po to mamy smartfon żeby z niego nie korzystać, ale to i tak bardzo dobry rezultat 🙂

Brak możliwości komentowania.