Naprawiamy Ubuntu 11.04 / Linux Mint 11

Spis treści, czyli jakie błędy naprawimy

Długi start
Wolny Compiz 0.9.4
Niedziałający Compiz Fuzion Icon
Skacząca mysz po odhibernowaniu
Po odhibernowaniu nie działa lirc

Długi start Ubuntu 11.04 Natty Narwhal / Linux Mint 11 Katya

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal / Linux Mint 11 Katya zaraz po wczytaniu jądra stają i na coś czekają. Użytkownicy raportują, że ten czas oczekiwania wynosi od pół nawet do 2 minut. Czasem można pogonić Ubuntu klepnięciem w klawiaturę czy myszkę. Czy u Ciebie też coś takiego występuje? Jeśli tak wyłącz w BIOS-ie Legacy USB Support. Pewnie nie masz jakiś archaicznych urządzeń USB, więc nic nie stracisz.

W moim BIOS-ie należało przejść do Advanced -> USB Configuration -> Legacy USB Support: Disabled. Włączenie Legacy USB Support: Auto nie dawało pozytywnych rezultatów. Jeśli mimo to nadal masz opóźnienie we wczytywaniu systemu, spróbuj odpiąć wszystkie urządzenia USB i sprawdź czy to pomaga. Potem poszukaj urządzenia będącego przyczyną opóźnienia, możesz się także pobawić w żonglowanie wtyczkami, czasem to pomaga.

Wolny Compiz 0.9.4 w Ubuntu 11.04 Natty Narwhal / Linux Mint 11 Katya

Moje pierwsze wrażenie po zainstalowaniu Ubuntu 11.04 Natty Narwhal było bardzo negatywne. Nowy interfejs autorstwa Canonical okazał się być przeraźliwie wolny. Potem okazało się, że także klasyczne panele GNOME z włączonymi efektami Compiza są równie wolne. W końcu Unity to nic innego jak tylko plugin Compiza 0.9.4. Z lektury tego wątku wynika, że sytuacja ta dotyczy kart ATI/AMD, Intel a nawet nVidia, przy czym najgorzej wygląda to w przypadku sterowników Catalyst / fglrx drivers (a to zaskoczenie, nie?).

Rozwiązania są 2, jedno lajtowe (jeśli spadek wydajności nie jest duży) i bardziej hardcorowe, jeśli wszystko tnie jak szlag. Najpierw to pierwsze, mianowicie instalujemy CompizConfig Settings Managera:

a następnie uruchamiamy go, w ustawieniach wtyczki OpenGL, wyłączamy opcję Sync To VBlank. Animacje Compiza 0.9.4 powinny być już płynne, ale proponuję jeszcze uruchomić glxgears, jeśli animacja jest płynna to ok, jeśli nie czeka nas downgrade Compiza, czyli rozwiązanie drugie.

Tu z pomocą przychodzi nam Guido Iodice, który przygotował repozytorium PPA z Compizem 0.8.6 z Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat dla Ubuntu 11.04 Natty Narwhal. Przed przystąpieniem do dalszych czynności polecam przeczytanie instrukcji zamieszczonej przez samego twórcę tych paczek. Najważniejsza kwestia, to taka że po zmniejszeniu wersji Compiza nie będziemy mogli korzystać z Unity (jeszcze raz wspomnę, że Unity to plugin Compiza 0.9.4). Podążając zgodnie z tą instrukcją należy najpierw przelogować się na sesję „Klasyczne Ubuntu”, (w Linux Mint 11 Katya nie ma Unity, więc na pewno jesteśmy zalogowani na właściwą sesję).

A więc w terminalu / konsoli usuwamy wszystkie pakiety powiązane z Compizem:

Proponuję skopiować sobie nazwy wszystkich pakietów jakie zostały odinstalowane. W przypadku czystej instalacji Linux Mint 11 Katya (czyli moim) będą to: compiz compiz-check compiz-core compiz-gnome compiz-plugins compiz-plugins-main compizconfig-backend-gconf compizconfig-settings-manager fusion-icon libcompizconfig0 mint-meta-gnome mint-meta-gnome-dvd protobuf-compiler python-compizconfig. Dodajemy repozytorium:

i instalujemy to co zostało wcześniej odinstalowane:
sudo apt-get install compiz compiz-core compiz-fusion-plugins-main compiz-fusion-plugins-
extra compiz-fusion-plugins-unsupported compiz-gnome compiz-plugins compizconfig-backend-gconf compizconfig-settings-manager libcompizconfig0 libdecoration0 python-compizconfig

Uwaga: nastąpiła mała zmiana w nazewnictwie pakietów: compiz-plugins-main zmienił się na compiz-fusion-plugins-main a compiz-plugins-extra na compiz-fusion-plugins-extra. Teraz się przelogowujemy i powinniśmy mieć animacje Compiza tak samo płynne jak na Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat / Linux Mint 10 Julia.

Niedziałający Compiz Fuzion Icon w Ubuntu 11.04 Natty Narwhal / Linux Mint 11 Katya

Świętnym dodatkiem do Compiza jest Compiz Fuzion Icon – dodatek pozwalający na szybie przełączenia pomiędzy Compizem a Metacity. Niestety w Ubuntu 11.04 Natty Narwhal / Linux Mint 11 on nie działa. Rozwiązanie jest proste. Ściągamy pakiet fusion-icon_0.1.0-2_all.deb z repozytorium Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat. Dodatek ten to skrypt Pythona, więc jest niezależny od architektury systemu. W konsoli / terminalu wykonujemy:

Ostatnia z komend zapobiegnie aktualizacji dodatku do nowszej, skopanej wersji.

Skacząca mysz po odhibernowaniu na Ubuntu 11.04 Natty Narwhal / Linux Mint 11 Katya

Natrafiłem na kolejny błąd. Tym razem po przywróceniu systemu z hibernacji, kursor myszy może poruszać się skokowo. Nie dzieje się to za każdym razem, a już z pewnością nie po pierwszym odhibernowaniu. Na razie obszedłem ten problem podłączając mysz USB przez przejściówkę USB -> PS/2. Działa już bez zacięcia 3 dni, więc chyba to jest to. Oczywistym minusem tego rozwiązania jest niższa płynność ruchu, ale idzie się przyzwyczaić.

Po odhibernowaniu nie działa lirc na Ubuntu 11.04 Natty Narwhal / Linux Mint 11 Katya

Kolejny problem się pojawił, otóż po odhibernowaniu nie startuje lirc, przy normalnym bootowaniu jest ok. Próba ręcznego wystartowania kończy się takim komunikatem:

Błąd ten wynika z tego, że w nowym Ubuntu zmienił się nieco interfejs sysfs. Rozwiązanie jest już gotowe w repozytoriach proposed, które nie są domyślnie włączone w systemie. Aby je włączyć należy wykonać po kolei:

Uwaga: pakiety w repozytorium proposed są niestabilne, zainstalowanie ich może doprowadzić do awarii systemu. Jeśli więc nie jesteś wprawnym użytkownikiem Ubuntu, proponuję raczej skorzystanie z graficznego menadżera aktualizacji / oprogramowania np. Synaptica, gdzie ręcznie wskażesz do aktualizacji pakiet lirc ignorując jednocześnie aktualizację pozostałych pakietów. A na sam koniec wyłącz z powrotem repozytorium proposed.


W Ubuntu 11.04 Natty Narwhal / Linux Mint 11 Katya natknąłem się na jeszcze jeden błąd dotyczący programu tvtime, ale jest to kontynuacja z poprzednich wersji i już opisałem jak sobie z nią poradzić w innym wpisie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments