Naprawiamy Linux Mint Debian Edition (LMDE)

Myślę, że te osoby, które zaglądają od czasu do czasu na mój blog domyśliły się, że postanowiłem dać szansę konkurencji Ubuntu – Linux Mint Debian Edition (LMDE). Tak więc istotnie zainstalowałem LMDE i teraz zaczynam jego krytyczne testowanie. O zaletach nie będę tu pisał, skupię się raczej na błędach i tym jak sobie z nimi poradzić. Skoro wszyscy tak się rozpływają nad LMDE to liczę na to, że uda się wyeliminować wszystkie niedociągnięcia i ja też będę się rozpływał w zachwytach nad tym systemem.

Spis treści, czyli jakie błędy naprawimy

Naprawa hibernacji
Naprawa interfejsu użytkownika Synaptica
Instalacja Emeralda – nieaktualne
Adobe Flash Plugin niedostępny dla przeglądarek – nieaktualne

Naprawa hibernacji w Linux Mint Debian Edition (LMDE)

Pierwszą niedoróbką jaką zauważyłem jest niedziałająca hibernacja (a właściwie przywrócenie ze stanu hibernacji). Jest to spowodowane tym, że zawartość pliku /etc/initramfs-tools/conf.d/resume jest zupełnie od czapki. Jak to naprawić opisałem już we wpisie: Naprawa hibernacji po zmianie partycji swap.

Naprawa interfejsu użytkownika Synaptica

Domyślnie w Synapticu z LMDE brakuje „Szybkiego filtra” oraz przycisku „Zaznacz wszystko do aktualizacji”:

Synaptic zepsuty

Synaptic zepsuty

Aby je przywrócić, najpierw naszym ulubionym edytorem tekstu tworzymy plik /etc/linuxmint/adjustments/10-mintsystem-synaptic.preserve:

o następującej zawartości:

A następnie wykonujemy:

Efekt finalny to Synaptic wraz z „Szybkim filtrem” i przyciskiem „Zaznacz wszystko do aktualizacji”:

Synaptic naprawiony

Synaptic naprawiony

Instalacja Emaralda w LMDE / Debian Testing / Debian Sid

W edycji LMDE 201012 pojawił się u mnie taki problem, że na górnej belce okna nie było przycisków zamykania, minimalizacji itp. Nie wiem jak to naprawić, ale obejść ten problem można instalując Emeralda. W edycji LMDE 201109 błąd ten już nie wystąpił, ale pozostawiam opis instalacji Emeralda.

W standardowych repozytoriach Debian Sid / Debian Testing / Linux Mint Debian Edition próżno szukać Emeralda. Musimy więc skorzystać z nieoficjalnego repozytorium:

Proponuję także doinstalować pakiety z dodatkowymi wtyczkami, dzięki temu uzyskamy zestaw wtyczek taki jak jest domyślnie w Ubuntu:

W Linux Mint bazującym na Ubuntu domyślnie instalowane jest także malutkie ale bardzo przydatne narzędzie, dzięki któremu szybko będziemy mogli w razie potrzeby wyłączyć chwilowo Compiza:

Natomiast włączanie Compiza jako domyślnego menadżera okien wykonujemy komendą:

Adobe Flash Plugin niedostępny dla przeglądarek

Problem ten dotyczył tylko architektury amd64 w wydaniu kandydującym LMDE 201108, w wersji finalnej 201109 naprawiono ten błąd.

Jeśli zamiast filmu zobaczysz taki komunikat: Aby obejrzeć ten film wideo, musisz uaktualnić swój odtwarzacz Adobe Flash Player. Pobierz go z witryny Adobe., wpisz w konsoli / terminalu:

Brak możliwości komentowania.