Naprawa Adobe Flash Playera w Windows 8

Adobe Flash Player to taki specyficzny soft, na którego narzekają zgodnie użytkownicy wszystkich systemów operacyjnych, a jednocześnie wszyscy chcą go używać. Z tego połączenia 2 przeciwstawnych odczuć powstają różnorakie poradniki jak naprawić bądź poprawić działanie Adobe Flash Playera. Są one szczególnie popularnie w świecie zaniedbywanego przez firmę Adobe Linuksa, ale jak widać z poniższego tekstu Windowsa 8 też potraktowali po macoszemu.

W Windowsie 8 natrafiłem na bardzo irytującą przypadłość Adobe Flash Playera. Otóż przy odtwarzaniu filmów z YouTube’a w rozdzielczości HD (720p lub 1080p) w trybie okienkowym w przeglądarce innej niż Internet Explorer obciążenie CPU wzrastało do prawie 100% CPU na jednym rdzeniu, a film mimo to nie był odtwarzany płynnie. Na pełnym ekranie filmy odtwarzały się już płynnie, a obciążenie CPU drastycznie spadało. Pierwsze moje podejrzenie padło na przeglądarkę. Domyślnie używam Opery, ale potem sprawdziłem Firefoksa, Chrome’a i Maxthona. Wszędzie taka sama nieprzyjemna sytuacja. W geście rozpaczy odpaliłem Internet Explorer i o dziwo tam, wszystko ok – filmy odtwarzają się płynnie, a obciążenie CPU niskie.

Od tej chwili podejrzewałem już samego Adobe Flash Playera, który jak wiadomo dostarczany jest dla Windows w 2 wersjach:

 • ActiveX – dla Internet Explorera,
 • wtyczka (ang. plugin) – dla wszystkich pozostałych przeglądarek.

Było oczywiste, że coś jest nie halo z tą drugą wersją.

Porównałem ustawienia w obu wersjach, w przypadku ActiveX mamy 4 zakładki:

 • Prywatność,
 • Magazyn lokalny,
 • Mikrofon,
 • Kamera;
Adobe Flash Player ActiveX

Adobe Flash Player ActiveX

natomiast w przypadku wtyczki dla pozostałych przeglądarek mamy 5 zakładek:

 • Wyświetlacz,
 • Prywatność,
 • Magazyn lokalny,
 • Mikrofon,
 • Kamera.

Różnica jest oczywista. Na zakładce Wyświetlacz domyślnie włączona jest opcja Włącz przyspieszanie sprzętowe, wyłączyłem ją i voilà – filmy w HD zaczęły chodzić płynnie w trybie okienkowym, a obciążenie CPU spadło do normalnego poziomu.

Adobe Flash Player Plugin

Adobe Flash Player Plugin

Reasumując, jeśli używasz w Windows 8 alternatywnych przeglądarek: Firefox, Opera, Chrome, Maxthon itp, a filmy z YouTube’a w rozdzielczości HD (720p lub 1080p) w trybie okienkowym wyświetlają Ci się wolno i znaczenie obciążają CPU, wejdź w ustawienia Adobe Flash Playera i wyłącz opcję Włącz przyspieszanie sprzętowe.

Adobe Flash Player na kartach graficznych ATI/AMD

Aktualnie skłaniam się ku twierdzeniu, że występowanie tego problemu jest związane ze sterownikami karty graficznej. Opisany powyżej problem występował na komputerze wyposażonym w kartę graficzną serii Radeon HD 4000, która nie jest już wspierana przez ATI / AMD. Po dokładniejszym zbadaniu problemu okazuje się, że powyższy problem nie występuje np. na karcie Intel HD 3000, a wyłącznie przyspieszania sprzętowego, zgodnie z logiką skutkuje wzrostem obciążenia CPU. Dostałem także informację, że podobnie jest w przypadku kart Nvidii.

Brak możliwości komentowania.