Moneyback za czynsz, gaz, prąd, wodę, media

Moneyback to premia jaką wypłaca bank użytkownikowi karty płatniczej jako zwrot części wydatków zrealizowanych przy pomocy owej karty płatniczej. W Polsce przyjęła się niepoprawna nazwa cashback, która gwoli ścisłości oznacza możliwość wypłaty niewielkiej kwoty pieniędzy (do 200 zł) w kasie przy okazji robienia zakupów.

Jedną z najciekawszych ofert karty płatniczej z moneybackiem ma Alior Sync. Oferuje on bowiem zwrot 5% wartości za zakupy dokonane w Internecie. Konto w Alior Sync jest całkowicie bezpłatne. Jeśli nie masz konta w Alior Sync możesz teraz skorzystać z dodatkowej promocji – 50 zł za otwarcie konta.

Aby skorzystać z moneybacku, od stycznia 2013 r. trzeba spełnić jeden z 4 warunków (wcześniej było łatwiej):

 1. Na konto klienta w Alior Sync co miesiąc będzie wpływać wynagrodzenie od pracodawcy bądź stypendium z uczelni, lub
 2. Średnie miesięczne saldo na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym klienta w Alior Sync będzie wynosić minimum 1500 zł, lub
 3. Łączne średnie saldo miesięczne na lokatach terminowych (w tym na lokacie negocjowanej, standardowej, rekomendacyjnej oraz na lokacie z dopłatami „świnka skarbonka”), rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym i rachunku oszczędnościowym klienta będzie wynosić minimum 10 000 zł, lub
 4. Łączne średnie saldo miesięczne zadłużenia w ramach posiadanych przez klienta rachunków kart kredytowych, pożyczki i limitu odnawialnego będzie wynosić minimum 3 000 zł.

Sprytny Bill

Ktoś może powiedzieć, fajnie ale tak naprawdę ja w Internecie kupuję tylko od czasu do czasu, więc po co mi to konto? Otóż od grudnia 2012 r. istnieje na polskim rynku aplikacja Sprytny Bill umożliwiająca dokonywanie płatności mobilnych kartą płatniczą z poziomu smartfonu. Aplikacja dostępna jest w chwili obecnej na Androida i iOS.

Sprytny Bill

Sprytny Bill

Za pomocą Sprytnego Billa można opłacić tylko następujące rachunki:

 1. opłata za gaz
 2. energia elektryczna
 3. opłaty za media
 4. telefon
 5. wywóz nieczystości
 6. woda i kanalizacja
 7. telewizja kablowa i satelitarna
 8. Internet stacjonarny i mobilny
 9. polisy ubezpieczeniowe
 10. wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe – opłaty
 11. ochrona

Obsługa aplikacji jest banalnie prosta. Do aplikacji logujemy się przy pomocy nr telefonu. Potwierdzamy kodem który otrzymamy SMS-em, a następnie dodajemy naszą kartę płatniczą.

Teraz możemy już przejść do płacenia. Rachunki możemy płacić wprowadzając dane rachunku „z palca” lub jeśli rachunek posiada kod kreskowy skanując go. Płatność każdorazowo autoryzujemy podając kod CVC2 / mPIN. Zgodnie z regulaminem przelanie środków na rachunek odbiory następuje do 3 dni roboczych, przy czym w przypadku wprowadzenia rachunku ręcznie uPaid może upomnieć się od przesłanie skanu rachunku. Jest to związane z tym, że wiele osób pewnie próbuje ominąć wspomniane powyżej ograniczenia i przelewać środki na własne konta. W takim przypadku owe 3 dni należy liczyć od dnia przesłania skanu. W moim przypadku pierwszą płatność zleciłem w dniu wolnym, a uPaid skontaktowało się ze mną telefonicznie w pierwszym roboczym dniu, a wiec niezwłocznie. Przelew do odbiorcy dodarł w 4. dniu roboczym.

uPaid pobiera prowizję za każdą płatność w wysokości:

 1. 0,97 zł przy płatności MasterCard lub
 2. 2,3% wartości rachunku przy płatności dokonywanej kartą inną niż MasterCard

Sprytny Bill cierpi jeszcze na choroby wieku dziecięcego, przykładowo początkowo przy ręcznym dodawaniu rachunku twierdził, że moja spółdzielnia mieszkaniowa ma nieprawidłowy numer konta, podobnie na stronie uPaid w historii płatności pomylono nazwę odbiorcy z tytułem płatności. Kontakt z biurem uPaid jest jednak dobry, to pierwsze naprawiono szybko, a to drugie obiecano naprawić wkrótce, jednocześnie zapewniono mnie, że błąd dotyczy jedynie wyświetlania historii, a do odbiorców przelewy docierają z poprawnymi danymi.

Najważniejsze, że Sprytny Bill działa, a Alior Sync zwraca 5% moneybacku za płatności Sprytnym Billem:

Cashback Alior Sync

Cashback Alior Sync

Znakomita większość tej kwoty to moneyback za zapłatę czynszu.

Moneyback a PIT

Ostatnio zrobiło się głośno o interpretacji Ministerstwa Finansów wg której moneyback to przychód z innych źródeł i w związku z tym trzeba go wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym. Obiecuję sprawę zbadać dokładniej przed 30 kwietnia br. Ale na razie proponuję zapoznać się z indywidualną interpretacją podatkową znak: IPPB4/415-210/12-2/MP 29 maja 2012 r. czyli całkiem świeża, według której moneyback to sprzedaż premiowa.

Brak możliwości komentowania.