lightsOn – zapobieganie wygaszaniu ekranu

Pewnie irytuje Was, gdy oglądacie jakiś film na YouTubie, a tu nagle monitor gaśnie. Kiedyś można było sobie z tym poradzić przy pomocy niewielkiego programu Caffeine. Ostatnia w pełni funkcjonalna wersja to 2.4.1, ale na Ubuntu 14.04 Trusty Tahr nie da rady jej zainstalować. Potem zmienił się deweloper Caffeine, który miał zupełnie inną wizję funkcjonowania Caffeine – wersja 2.5 została pozbawiona obsługi Flasha, a wersja 2.6 została pozbawiona… właściwie wszystkiego. Najlepiej oddają całą sytuację posty #3 i #4 z tego wątku na Launchpadzie.

Instalacja lightsOn na Ubuntu

Na nasze szczęście powstał lightsOn.sh – skrypt w bashu, który działa dokładnie tak, jak tego oczekuje końcowy użytkownik, więc bez zbędnego gadania, przechodzimy do instalacji skryptu:

Pierwsza komenda służy do pobrania skryptu. Spośród wielu modyfikacji tego skryptu jakie można znaleźć Głównie na GitHubie wybrałem tę, która (przynajmniej u mnie) działa najlepiej, oto one:

Skrypty testowałem na systemie Zorin OS 9.1 Core amd64 bazującym na Ubuntu 14.04.1 LTS Trusty Tahr. Niewykluczone, że w Twoim systemie (inne środowisko graficzne) zadziała inna wersja skryptu, z tego też względu podałem tutaj wszystkie znalezione.

Druga komenda jest oczywiście opcjonalna i wykonujemy ją tylko jeśli chcielibyśmy zmienić domyślną konfigurację, która przedstawia się następująco:

Teraz jeszcze musimy dodać skrypt do programów startowych. W tym celu klikamy na Narzędzia systemowe -> Preferencje -> Programy startowe i uzupełniamy pola jak na poniższym zrzucie ekranu. Skrypt można wywołać z argumentem oznaczającym z jaką częstotliwością skrypt ma sprawdzać czy w systemie zachodzi sytuacja, kiedy wygaszacz i wyłączenie ekranu powinny zostać zablokowane. Ja zdecydowałem się pozostać przy domyślnej wartości (50 sek.), która jest najbardziej uniwersalna – skrypt będzie prawidłowo działał niezależnie od ustawionego przez nas czasu wygaszania.

lightsOn

lightsOn

Dla nieklikających przedstawiam gotowy aktywator do umieszczenia w katalogu ~/.config/autostart lub ~/.kde4/Autostart:

Brak możliwości komentowania.