Klasyczne Menu Start w Windows 8

Klasyczne Menu Start znane od Windowsa 95, w najnowszym wydaniu Windows 8 zniknęło. Zastąpiono je ekranem startowym z kafelkami. To wiedzą wszyscy. Jako, że przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka, powstało wiele programów które mają za zadanie zastąpić nam klasyczne Menu Start. Oto one:

 1. Menu Start z systemowego Eksploratora
 2. Power8
 3. Crawler Classic Start 8
 4. IObit StartMenu8
 5. Lee-Soft ViStart 8
 6. Classic Shell
 7. Win8 StartButton
 8. Stardock Start8
 9. StartIsBack
 10. Pokki
 11. WinAbility StartFinity
 12. OrdinarySoft Start Menu X (Start Menu 7)

Jako, że tych programów jest jak widać bardzo dużo, a ich nazewnictwo podobne; dla lepszego ich odróżnienia właściwą nazwę programu poprzedziłem w miarę możliwości nazwami producentów.

Menu Start z systemowego Eksploratora

Nie jest to co prawda prawdziwe Menu Start, ale fajna namiastka, którą uzyskamy bez instalowania dodatkowo oprogramowania. Oto przepis:

 1. Klikamy prawy przyciskiem myszy na pasku zadań.
 2. Wybieramy Paski narzędzi -> Nowy pasek narzędzi.
 3. Wskazujemy katalog C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs.

Menu Start z systemowego Eksploratora

Menu Start z systemowego Eksploratora


Ocena: dostateczny

Power8

Power8

Power8


Pierwsza rzecz jaka rzuca się w oczy po uruchomieniu Power8 to lista najczęściej uruchamianych programów na lewym panelu. Powyżej mamy dostęp do całego Menu Start. Z prawej strony natomiast mamy dostęp do Komputera, Bibliotek, Panelu sterowania, Narzędzi administracyjnych i Sieci. Każdą z tych pozycji możemy kliknąć i otworzyć jako link lub kliknąć strzałkę po prawej stronie – wtedy wyświetli nam się zawartość danego elementu. Dzięki temu bez użycia systemowego eksploratora możemy dostać się do plików głęboko zakopanych w strukturze katalogów na naszym dysku. Poniżej mamy element uruchom… a na samym dole pozycje związane z kończeniem pracy na komputerze: zamknięcie, restart, uśpienie, hibernacja, wylogowanie, wygaszacz zablokowanie. Power8 jest małą aplikacją, nie zawiera dodatkowych bibliotek, wpisów w rejestrze itp.
Co mi się nie podoba w Power8 to mało atrakcyjny wygląd menu. Poza tym brakuje dostępu do ostatnio otwartych dokumentów.
Strona domowa
Download
Licencja: GNU GPL v3
Ocena: mierny

Crawler Classic Start 8

Crawler Classic Start 8

Crawler Classic Start 8


Program wygląda przyzwoicie. Prawa strona menu jest przeźroczysta jak w oryginalnym Menu Start Windows 7. Od pierwowzoru jednak dość daleko odbiega in minus. Ale to i tak nie jest największym problemem Crawler Classic Start 8. Otóż program ten nie radzi sobie ze skrótami do 64-bitowych programów domyślne instalowanych w katalogu C:\Program Files\.
Crawler Classic Start 8 problem

Crawler Classic Start 8 problem


Jak widać program na siłę próbuje je odnaleźć w lokalizacji 32-bitowych programów C:\Program Files (x86)\. Jest to wada dyskwalifikująca całkowicie ten program. Choć z drugiej strony łatwa do naprawienia, co mam nadzieję niedługo nastąpi.
Strona domowa
Download
Ocena: dostateczny

IObit StartMenu8

IObit StartMenu8

IObit StartMenu8


IObit StartMenu8 zapowiada się całkiem interesująco. Można w nim osiągnąć wygląd dość zbliżony do klasycznego Menu Start z Windowsa 7. Niestety program ma jedną dość poważną wadę – ikony najczęściej używanych programów nie odświeżają się na bieżąco, lecz dopiero po przelogowaniu. Dodatkowo nazwy przy nich to nazwy plików wykonywalnych, a nie odnoszących się do nich skrótów, które są bardziej strawne dla człowieka. No i nie grzeszy on konfigurowalnością.
Strona domowa
Download
Ocena: dostateczny

Lee-Soft ViStart 8

Z tym programem trzeba uważać już na etapie jego instalacji, gdyż jego instalator będzie próbował nam wcisnąć trochę crapware’u takiego jak SweetPacks:

SweetPacks

SweetPacks


czy RegClean Pro:
RegClean Pro

RegClean Pro


W obu przypadkach obowiązkowo klikamy na Decline!
Orb Installation

Orb Installation


Instalator może automatycznie stworzyć nowy pasek narzędzi o nazwie Start, który jest niezbędny do funkcjonowania programu Lee-Soft ViStart 8.
Lee-Soft ViStart 8

Lee-Soft ViStart 8


Sam program Lee-Soft ViStart 8 wygląda dość przyzwoicie, prawa strona menu jest półprzeźroczysta jak w klasycznym Menu Start rodem z Windowsa 7. Program nie oferuje prawie żadnych możliwości konfiguracji. Ale to nie jest jego największą wadą. Program ten ma problemy z uruchomieniem programów umieszczonych w katalogu C:\Program Files (64-bitowych) z prawami administratora. Ponadto nie oferuje menu kontekstowego pod prawym przyciskiem myszy.
Lee-Soft ViStart 8 run as administrator

Lee-Soft ViStart 8 run as administrator


No i na koniec knockout:
Lee-Soft ViStart 8 przestał działać

Lee-Soft ViStart 8 przestał działać


Strona domowa
Download
Ocena: niedostateczny

Classic Shell

Classic Shell

Classic Shell


Ze wszystkich omówionych tutaj programów zdecydowanie najbardziej konfigurowanym jest Classic Shell. Pozwala on na wybranie stylu Menu Start spośród 3 dostępnych: w stylu Windows 2000 i wcześniejszych, w stylu Windows XP oraz w Stylu Windows 7. A w ramach danego stylu można zmienić i dostosować niemal wszystko. Tak więc można osiągnąć rezultat w postaci wiernego odwzorowania Menu Start z Windowsa 7, ale trzeba się trochę przy tym sporo namęczyć.
Classic Shell Settings

Classic Shell Settings


Classic Shell prócz Menu Start może zainstalować pewne modyfikacja dla Eksploratora i Internet Explorera 9.
Classic Shell Setup

Classic Shell Setup


Strona domowa
Download
Ocena: bardzo dobry –

Win8 StartButton

Win8 StartButton to Classic Shell okrojony do samego Menu Start. Z jednej strony mnożna to traktować jako wadę, ale z drugiej otrzymujemy tylko to co chcemy.

Win8 StartButton Installation

Win8 StartButton Installation


Żeby było śmieszniej instalator Win8 StartButton oferuje nam możliwość zainstalowania bazującej na Chrominium przeglądarki Torch Browser 2.0 oraz Media Player Classic wraz z kodekami. Tu również w zależności od punktu widzenia można traktować jako wadę bądź zaletę.
Win8 StartButton

Win8 StartButton


Strona domowa
Download
Ocena: dobry

Stardock Start8

Stardock Start8

Stardock Start8


Na początek mała wada: program jest płatny. Co prawda niedużo bo ok. 15 zł, ale mały kamyczek muszę wrzucić do ogródka Stardock Start8. Poza tym program jest absulunie doskonały, dzięki niemu możemy uzyskać Menu Start identycznie z systemowym Menu Start z Windowsa 7. A dzięki dodatkowym opcjom konfiguracyjnym nawet lepsze. Co więcej jeśli ktoś ma taką potrzebę dzięki Stardock Start8 może mieć Menu Start w kafelkowym stylu Windowsa 8.
Stardock Start8 Style

Stardock Start8 Style


Stardock Start8 jest również dość konfigurowalne: pozwala dostosować wielkość ikon, wybrać które skróty pojawiają się w menu, można wybrać jaki skrót klawiszowy wywoła Menu Start a jaki ekran startowy, można wyłączyć gorące obszary (rogi) Windows 8.
Strona domowa
Download
Cena: 4,99 USD
Ocena: bardzo dobry –

StartIsBack

Podobnie jak poprzednik, ten program również jest płatny, choć nawet mniej. Płatność można dokonać wygodnie przez PayPal. Podobnie jak poprzednik oferuje Menu Start zgodne z oryginałem z Windows 7. Jedną wadą jaką zaobserwowałem w przypadku StartIsBack, że usunięcie jakiegoś programu z listy najczęściej otwieranych skutkuje tym, że już na tą listę nie może wrócić.

StartIsBack

StartIsBack


Strona domowa
Download
Cena: 3 USD / 2 licencje lub 5 USD / 5 licencji
Ocena: bardzo dobry –

Pokki

Pokki to zdecydowanie najbardziej innowacyjny projekt ze wszystkich tu omówionych. Jak zapewne zauważyłeś drogi czytelniku z dotychczasowej lektury tego wpisu, wszystkie projekty próbują w mniej lub bardziej doskonały sposób naśladować klasyczne Menu Start z Windowsa 7. Pokki idzie zupełnie inną, własną drogą.

Pokki Start Menu

Pokki Start Menu


Podczas instalacji należy zanaczyć opcję, aby Pokki stało się naszym Menu Start. Pokki jest wysoce konfigurowalne i wygodne. W łatwy sposób można dodać ulubione aplikacje do głównego menu, co ułatwia do nich dostęp. Ale Pokki to nie tylko Menu Start. To także dostęp do sklepu Pokki App Store:
Pokki App Store

Pokki App Store


A w sklepie całkiem spora liczba aplikacji podzielonych według kategorii. Każda aplikacja posiada krótki opis i ocenę. Na szczególną uwagę zasługują aplikacje komunikacyjne (Facebook, Twitter, e-mail), które zintegrowane z Pokki, oferują powiadomienia bezpośrednio w menu. Aplikacje napisane są zgodnie z webowymi standardami w HTML5 i JavaScripcie, a uruchamiane w piaskownicy (ang. sandbox) Chromium. Jedyną zauważoną przez mnie wadą Pokki jest to, że instaluje się ono indywidualnie w lokalnym profilu użytkownika, co skutkuje tym, że nie da się go zainstalować dla wszystkich użytkowników komputera razem.
Strona domowa
Download
Ocena: bardzo dobry –

WinAbility StartFinity

Z kronikarskiego obowiązku wspominam o WinAbility StartFinity. Program ten jest płatny i nie można go wcześniej bezpłatnie przetestować. Tak więc nie oceniam go.
Strona domowa
Download
Cena: 14,95 USD

OrdinarySoft Start Menu X (Start Menu 7)

Program jeszcze przed instalacją zapowiadał się wyśmienicie. Autor na swojej stronie chwali się, że spędził wiele czasu nad zrozumieniem jak reaguje ludzki mózg na informację wzrokową. Instalacja, również obiecywała wiele. Na samym początku możemy określić czy chcemy mieć możliwość podmiany ikony menu:

Start Menu X - Install Start Menu Orb

Start Menu X – Install Start Menu Orb


Następnie podajemy czy menu będzie obsługiwane myszką czy ekranem dotykowym (wow!):
Start Menu X - Mouse or Touchscreen

Start Menu X – Mouse or Touchscreen


Kolejna opcja dostępna już na etapie instalacji to określenie czy Windows 8 ma się ładować bezpośrednio do Pulpitu z pominięciem Modern (Metro) UI:
Start Menu X - Skip Metro at startup

Start Menu X – Skip Metro at startup


I to by było na tyle jeśli chodzi o zalety Start Menu X (Start Menu 7), po uruchomieniu okazało się, że menu jest pomylone:
Start Menu X

Start Menu X


Jak widać na powyższym obrazku podświetlony jest folder Moje wideo, a po prawej stronie zamiast niego widać zawartość folderu Panel sterowania. Dyskwalifikacja. Autor musi jeszcze popracować nad swoim dzieckiem. Testowana wersja 4.55.
Strona domowa
Download
Ocena: niedostateczny

Które Menu Start wybrać?

No cóż, jeśli chcesz Menu Start możliwie najbardziej zbliżone do oryginalnego Menu Start z Windowsa 7 polecam któryś z płatnych programów Stardock Start8 lub StartIsBack ewentualnie darmowy Classic Shell i sporo wolnego czasu. Natomiast jeśli chcesz być oryginalny polecam bezpłatny program Pokki. Pozostałych programów lepiej nawet nie instaluj (już ja to zrobiłem za Ciebie), no chyba, że za kilka miesięcy ich twórcy znacznie je poprawią…

Brak możliwości komentowania.