Jak zidentyfikować typ pliku? TrIDNet

Tak się złożyło, że ostatnio dostałem od kolegi kilka plików. Pliki te powstały w wyniku przeskanowania dysku jakimś programem do odzyskiwania danych. Niestety, ale nie bardzo chciały się otwierać. Zachodziła więc konieczność sprawdzenia czy zawierają one coś konkretnego czy to tylko śmieci – tzn. operacja odzyskiwania nie powiodła się. Zatem jak rozpoznać typ pliku?

Pomocą w tej kwestii okazała się program TrIDNet. Program ten dostarczany jest w dwóch paczkach: archiwum z plikiem wykonywalnym oraz z definicji typów plików. TrIDNet nie wymaga instalacji. Najprościej oba archiwa wypakować do dowodnego katalogu. TrIDNet wymaga zainstalowanego frameworka .NET. Uruchamiamy TrIDNet. Przy pierwszym uruchomieniu oraz po każdej aktualizacji definicji typów plików uruchamiamy Rescan Defs.

Obsługa TrIDNet jest banalnie prosta wskazujemy plik , który ma zostać rozpoznany i klikamy Analyze!

TrIDNet

TrIDNet

Wynik analizy może nie być jednoznaczny. Prawdopodobieństwo określone jest procentowo. Pomocne może być także kliknięcie na szary prostokąt na lewo od sugerowanego typu pliku – wyświetli się wtedy okno z dodatkowymi informacjami o danym typie pliku.

TrIDNet - typ pliku

TrIDNet – typ pliku

W chwili pisania tego artykułu zdefiniowanych było 4873 typów plików.
Strona domowa TrIDNet
Program TrIDNet
Baza definicji typów pliku

Brak możliwości komentowania.