Instalacja Adobe Flash na Ubuntu 64-bit

Adobe Flash

Adobe Flash


Rozwój Adobe Flash w 64-bitowej wersji dla Linuksa pozostaje nieco w tyle za wersją 32-bitową. Np. gdy piszę te słowa, najnowsza wersja 64-bitowego Adobe Flasha to 10.2 Preview 3, podczas gdy najnowsza wersja 32-bitowa to 10.3 beta (10.3.180.42). Niemniej jednak w systemie 64-bitowym mniej problemów stwarza nieco starszy Adobe Flash 64-bitowy.

Jeśli nie użytkujemy Linuksa Mint, który domyślnie ma zainstalowanego Adobe Flasha 64-bitowego z repozytoriów Minta, musimy to zrobić ręcznie.

Instalacja Adobe Flash 64-bit

Najpierw musimy się pozbyć ewentualnie zainstalowanej wersji 32-bitowej:

Następnie dodajemy repozytorium PPA SevenMachines i instalujemy plugin:

Uwaga: W przypadku Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot powyższy opis nie ma zastosowania, gdyż w tej edycji Ubuntu, Adobe Flash w wersji 64-bitowej jest w standardowych repozytoriach i nie ma potrzeby instalowania go z repozytoriów osób trzecich.

Konfiguracja Adobe Flash plugin

Na koniec proponuję jeszcze zastosowanie tricku, który zmniejszy użycie CPU przez plugin. Musimy stworzyć plik /etc/adobe/mms.cfg, którego normalnie nie znajdziemy w systemie:

o następującej zawartości:

Jak donoszą niektórzy, przyśpieszy to działanie pluginu, szczególnie w trybie pełnoekranowym (choć ja osobiście nie zauważyłem na moim kompie żadnej zmiany). A po wydaniu Adobe Flasha 10.3 dla systemów 64-bitowych, szczęśliwi posiadacze kart opartych o chipset Nvidii lub Broadcom Crystal HD będą mogli cieszyć się sprzętową akceleracją dekodowania wideo.

Brak możliwości komentowania.