Adblock w DD-WRT

Mój artykuł o blokowaniu reklam na routerze z alternatywnym oprogramowaniem OpenWrt / Gargoyle cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Ze względu na to, że na moim drugim routerze zainstalowałem inne oprogramowanie – DD-WRT postanowiłem przerobić skrypt adblock uwzględniając specyfikę DD-WRT. Są to bardzo drobne różnice, skrypty w obu wersja robią dokładnie to samo.

Instalacja skryptu Adblock w DD-WRT

Skrypt ze względu na duże ilości przetwarzanych danych wymaga obecności zewnętrznego nośnika USB. Ponadto, jako że w DD-WRT próżno szukać wymaganej przez skrypt komendy sort, musimy ją doinstalować:

Abyśmy to jednak mogli zrobić wymagane jest wcześniejsze zainstalowanie Optware. Jak ja to zrobiłem na moim TP-Linku TL-WDR4900 opisuję w artykule Optware – pakiety OpenWrt w DD-WRT.

Teraz możemy już przejść do samego skryptu. Oto on, data ostatniej modyfikacji skryptu to .

Skrypt ściągamy do wybranej przez nas lokalizacji i nadajemy mu prawa wykonywania:

Opcje i parametry skryptu opisałem w pierwotnym artykule Adblock w OpenWrt / Gargoyle, do zapoznania się z którym w tym momencie zapraszam.

Poniżej opiszę tylko odmienne kroki w DD-WRT.

Aby reklamy były blokowane po restarcie routera musimy skorzystać z jednego z dwóch poniżej opisanych sposobów.

Przechodzimy na znaną już z artykułu o Optware kartę Administration -> Commands, gdzie do skryptu startowego dopisujemy przykładowe wywołanie: /mnt/sda3/bin/adblock start. Po czym klikamy Save Startup.

Optware Startup Script

Optware Startup Script

Drugi, preferowany przez mnie sposób to przejście na kartę Services -> Services, gdzie w sekcji DNSMasq dopisujemy przykładowo: addn-hosts=/opt/etc/hosts.deny. Pamiętajcie, że ścieżka do tego pliku musi istnieć już podczas bootowania routera.

Adblock DNSMasq configuration

Adblock DNSMasq configuration

Listy HOSTS, z których korzysta skrypt są co jakiś czas aktualizowane, abyśmy więc byli na bieżąco, dodamy nowe zadanie cron-a. W tym celu przechodzimy na kartę Administration -> Management, gdzie w sekcji Cron dopiszemy przykładowo: 0 3 * * 0 root /mnt/sda3/bin/adblock reload.

Adblock Cron update

Adblock Cron update

Brak możliwości komentowania.